Jak dobrać odpowiedni garnitur do swojej sylwetki?

AnnaAmelia Filewicz | listopad 4, 2019

Jak dobrać odpowiedni garnitur do swojej sylwetki? Liczymy na to, że po lekturze tego mini przewodnika każdy z Was zapamięta, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie tej nieodzownej części męskiej garderoby. Efekty możecie nam unaocznić przesyłając zdjęcia na: [email protected] <<<

 

 

 

Pierwsze, co powinniście zrobić, to wybrać odpowiedni salon, w którym nie zabraknie profesjonalnej obsługi i możliwości wykonania indywidualnych przeróbek na już gotowych garniturach. Pamiętajcie, że bardzo rzadko zdarza się, by uniwersalny rozmiar danego modelu leżał perfekcyjnie na różnych typach sylwetki. W sprawdzonych sklepach, sprzedawcy już na samym początku powinni zasugerować zdjęcie wymiaru, bo nawet 2 cm różnicy w obwodzie klatki piersiowej sprawi, że marynarka nie będzie na Was leżeć tak, jak powinna.

 

 

WAŻNE: Dopilnujcie, aby szyja, klatka piersiowa, talia oraz wewnętrzna długość nogawki zostały prawidłowo zmierzone.

 

Po drugie, zwróćcie uwagę na materiał, z którego został wykonany garnitur – w żadnym wypadku nie powinny to być tkaniny syntetyczne! Nie dość, że szybko się niszczą i, co tu dużo pisać, nie oszałamiają wyglądem, to w dodatku nie pozwalają skórze oddychać, a chyba żaden elegancki facet nie chciałby się czuć w swoim nowym garniturze jak w termosie. Warte uwagi są modele wykonane z wełny (grubość materiału jest zależna od pory roku, w której kupujecie lub zamierzacie nosić garnitur).

 

 

WAŻNE: Nie musicie dokładnie studiować składu materiału na metce, by sprawdzić, z czego został uszyty garnitur. Wystarczy, że chwycicie w garść jego rękaw i mocno ściśniecie w dłoni – jeżeli wyraźnie się pomarszczy to znak, że należy rozpocząć poszukiwania na nowo…

 

 

 

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej marynarki, która może być jedno albo dwurzędowa. Ten drugi model najlepiej zaprezentuje się na wysokich i postawnych mężczyznach.

 

 

WAŻNE: Marynarki dwurzędowe nosi się ZAWSZE zapięte. Jedyne, co możecie odpiąć, to dolny guzik po prawej stronie.

 

 

 

W marynarce (nawet zapiętej) musicie czuć się swobodnie niezależnie od sytuacji. Jej istotnym elementem jest kołnierz, który powinien leżeć 0,5 cm pod kołnierzykiem koszuli. Ważne są również poduszki – im mniej widoczne, tym lepiej (to, że będziecie wyglądać na bardziej “napakowanych” wcale nie doda Wam uroku, wręcz przeciwnie). Na koniec, wyciągnijcie ręce do przodu i sprawdźcie, czy przypadkiem nic Was nie uciska pod pachą (to główna oznaka nieodpowiedniego kroju marynarki). Rękaw powinien odsłaniać od 0,5 do 1 cm mankietu koszuli. Mankiet z kolei wygląda najlepiej, gdy leży na wysokości kciuka.

 

 

 

Nie zapominajcie o tym, że wygląd garnituru to nie tylko przód, ale również i część tylna. Jeżeli marynarka składa się na plecach, to znak, że musicie zmierzyć mniejszy rozmiar, bądź oddać ją do krawieckiej poprawki. Dobrze skrojona ma spoczywać na plecach, delikatnie opadać na wysokości lędźwi (czyt. “dotykać” bioder), a pośladki zasłaniać.

 

 

WAŻNE: Rozcięcie na plecach nie jest wymagane. W przypadku, gdy Wasza pupa nie należy do najmniejszych – lepszym rozwiązaniem będzie marynarka z dwoma rozcięciami.

 

 

 

Zapamiętajcie, że w przypadku jednorzędowych marynarek ostatni guzik powinien być ZAWSZE rozpięty. Wielu mężczyzn popełnia ten błąd, dlatego jest to zasada do wykucia na pamięć!

 

 

 

W idealnym garniturze spodnie leżą w odpowiednim miejscu na wysokości talii – po wpuszczeniu koszuli powinniście móc swobodnie włożyć dwa palce za pasek. Spodnie mogą być plisowane (optycznie wyszczuplające) lub klasyczne (z prostymi nogawkami). Nie muszą być podwijane (tę opcję polecamy jedynie posiadaczom długich nóg). Nogawka ma opierać się na bucie. Jeżeli będzie dłuższa, spodnie zaczną się nieelegancko marszczyć, a tego oczywiście chcecie uniknąć.

 

 

 

 

Sprawdź, czy Twój garnitur jest idealny:

 

1. Podnieś ramiona, by zweryfikować, czy nic Cię nie uwiera;

2. Usiądź tak, jakbyś siadał przy biurku – jeżeli materiał się ciągnie, konieczne będą poprawki;

3. Przejdź się, aby określić, czy Twój nowy garnitur jest wygodny (przy okazji zwróć uwagę, czy skarpetki nie są zbyt widoczne).

 

Jeżeli nie będziesz miał żadnych zastrzeżeń, to znak, że wyglądasz perfekcyjnie!

 

 

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie