VANS: premiera drugiej części kolekcji z MoMA

admin | październik 24, 2020

Vans, kultowa marka sportowa, oraz nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) z dumą prezentują drugą część wspólnej kolekcji obuwia i odzieży. Najnowsze propozycje czerpią inspiracje z wybitnych dzieł Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Lubow Popowy oraz Faith Ringgold. Różnorodne prace artystów i artystek zdobią modele obuwia i odzieży Vans Classic, które pojawią się w sklepach na całym świecie 11 listopada 2020.

 

 

 

 

 

 

Nasza współpraca z MoMA to wyjątkowe partnerstwo, w ramach którego wspólnie wybieraliśmy zarówno dzieła sztuki, jak i odpowiednie modele obuwia, by mieć pewność, że uda nam się ukazać powiązanie między sztuką a płótnem, którym w tym przypadku są buty Vans. Dzięki ścisłej współpracy z zespołami Vans i MoMA, Faith Ringgold ukazała historię swojej twórczości, przedstawiając ją poprzez dopracowane detale oraz przeszycia, które nawiązywałyby również do współpracy z marką Vans – Angie Dita, kierowniczka globalnego działu projektowania obuwia lifestylowego Vans

 

 

 

 

 

 

Najsłynniejszym dziełem Edvarda Muncha jest Krzyk z 1895 roku. Nadruk znanego obrazu artysty, w formie powtarzalnego wzoru, został starannie oddany na całej powierzchni modelu butów Vans Era, a także na plecaku Old Skool, t-shircie z krótkim rękawem oraz bluzie z kapturem.

 

 

 

 

Jackson Pollock był pionierem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Artysta znany był ze swojej oryginalnej techniki, kapiąc farbą na płótno i rozpryskując ją na powierzchni swego dzieła. Obraz Pollocka One: Number 31 z 1950 roku ozdobił model Vans Authentic. Dzieło umieszczono na całej powierzchni płóciennej cholewki oraz po bokach buta. Uzupełnieniem linii jest zapinana na guziki koszula z krótkim rękawem i czapka.

 

 

 

Dla Popowy malarstwo było swojego rodzajem aktem “konstrukcji” z użyciem kolorów, linii i kształtów, które tworzyły wielowymiarową pracę wyrażającą ruch i dynamikę. W ramach współpracy Vans x MoMA, obrazem Popowy Bez tytułu z 1917 roku ozdobiono buty Vans Sk8-Hi. Dzieło awangardowej artystki umieszczono na części środkowej oraz po bokach modelu z wysoką cholewką. Ten sam obraz znalazł się także na bluzie i t-shircie.

 

 

 

 

Faith Ringgold jest cenioną malarką, pisarką, rzeźbiarką, performerką i aktywistką, która poprzez sztukę mówi o swoich doświadczeniach związanych z rasizmem i niesprawiedliwością społeczną. Współpraca z kuratorami kolekcji miała na celu wyeksponowanie artystycznych plakatów o tematyce feministycznej, takich jak Woman Free Yourself z 1971 roku, który zdobi lewego buta Vans Era, oraz Freedom Woman Now przedstawiony na prawym bucie tego samego modelu. Oba hasła skandowano podczas aresztowania amerykańskiej aktywistki, Angeli Davis. Mocne słowa Ringgold znajdują się także na dwustronnym kapeluszu typu bucket hat oraz t-shircie z długim rękawem. Drugi model butów z kolekcji to Classic Slip-On, do którego inspiracje zaczerpnięto z pracy artystki z lat 90. – Seven Passages to a Flight. Po bokach buta widnieje nadruk odręcznie pisanego cytatu Ringgold:

 

 

My mother said I’d have to work twice as hard to go half as far…

 

 

 

 

 

Kolekcję Vans x MoMA kupicie w tych sklepach <<<

 

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie