Symbolika w biżuterii – co oznaczają konkretne wzory?

admin | Marzec 8, 2020

Biżuteria to nie tylko piękne ozdoby, których noszenie ma korzystny wpływ na wygląd. Posiada również znaczenie symboliczne, często wywodzące się z czasów starożytnych. Niezależnie od tego, czy symbolikę biżuterii traktujecie poważnie czy też z przymrużeniem oka, jest ona dość głęboko zakorzeniona w kulturze…

 

 

Warto poznać znaczenie poszczególnych symboli, z którymi możecie się spotkać zarówno wtedy, gdy poszukujecie ciekawych zawieszek do wyrobu własnej biżuterii (wiele inspirujących tutoriali można znaleźć na https://www.korallo.pl/blog/) czy wybierając gotowe kolczyki, bransoletkę lub naszyjnik. Jakie wzory należą do najczęściej spotykanych i co oznaczają?

Popularne symbole biżuteryjne

 

Różnego rodzaju symbole, wykorzystywane w biżuterii, można najczęściej spotkać pod postacią zawieszek, które wykorzystuje się jako ozdobę kolczyków, wisiorków czy przywieszek do bransoletek. Oto symbolika najczęściej spotykanych wzorów:

 

 

Znak nieskończoności – symbol wieczności i oddania. Szczególnie w odniesieniu do relacji z innymi ludźmi, takich jak przyjaźń czy miłość…

Koniczyna czterolistna – symbol wywodzący się z celtyckich wierzeń. Pełni rolę totemu chroniącego przed złem. Oznacza również szczęście, pomyślność i sprzyjający działaniom los.

Lunula czyli odwrócony księżyc. Symbolizuje kobiecość, odnosi się również do intuicji, magii i tajemnic…

Łapacz snów to nieodzowny element biżuterii w stylu boho. Ten znak ma korzenie w indiańskiej kulturze i (początkowo) miał jedynie odstraszać nocne koszmary. Jednak z czasem zaczęto przypisywać mu znacznie silniejsze właściwości ochronne przed siłami zła. Przeplatające się nici w łapaczu snów symbolizują również silne więzi rodzinne.

Pióro z kolei oznacza życie. Jest również symbolem sprawiedliwości i natchnienia.

Skrzydło ma zbliżone znaczenie do pióra. Podobnie jak ono odnosi się do życia, poza tym oznacza ambicję i opiekę.

Gwiazda jest symbolem zwycięstwa, szczęścia i anielskiej opieki. Odnosi się także do równowagi pomiędzy żywiołami natury.

Klucz. Niegdyś noszony na szyi głównie ze względów praktycznych (dla zabezpieczenia przed zgubieniem czy kradzieżą). Obecnie jest symbolem, który odnosi się przede wszystkim do tajemnicy.

Drzewo, znane również jako “drzewo życia”, jest symbolem harmonii, jedności, drogi do osiągnięcia życiowej mądrości i szczęścia.

Ręka Fatimy – przypisuje się jej ochronę przed złem. Jest symbolem bożej opieki.

 

 

 

 

 

Symbole zwierzęce

 

Do jednych z najczęściej spotykanych symboli należą te, które odnoszą się do królestwa zwierząt:

 

Ważka symbolizuje odnowę i nieśmiertelność.

Motyl jest symbolem nowego początku, przemiany, rozkwitu wewnętrznego szczęścia i poczucia wolności.

Konik morski (Hipokamp) – jego znaczenie odnosi się do kreatywności, fantazji i bogatej wyobraźni.

Wąż jest talizmanem ochronnym. Stanowi również symbol odrodzenia (w nawiązaniu do zrzucanej skóry). Jego symbolika związana jest także z wieczną miłością i mądrością.

Jaskółka jest zwiastunem pomyślnych zmian niemal w każdej sferze życia (również w miłości). Jej symbolika odnosi się także do wierności i nowego związku.

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie