Substancje wzmacniające zapach w perfumach

admin | Listopad 17, 2020

W składzie perfum, zarówno damskich, jak i męskich, można znaleźć przede wszystkim olejki eteryczne. Są one substancjami lotnymi, które bardzo krótko utrzymują się na skórze. To dlatego, w markowych perfumach, stosuje się substancje wzmacniające. Mają one przedłużać długość zapachu, sprawiając, że będzie on bardziej intensywny. Jakie zatem są najczęściej stosowane w perfumiarstwie substancje wzmacniające?

 

 

Czym są substancje wzmacniające zapach?

 

Substancje wzmacniające, stosowane przy produkcji perfum, to mało lotne związki chemiczne. Ich pochodzenie może być zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Podstawowym zastosowaniem mało lotnych związków chemicznych jest wzmacnianie i intensyfikowanie zapachu olejków. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej są one pozbawione własnego zapachu.

 

Utrwalacze perfum pochodzenia zwierzęcego

 

Utrwalacze zapachu pochodzenia zwierzęcego zna większość fanów perfum. Najczęściej wyszczególnione są one jako składniki “nuty bazy”. Zawierają je zarówno perfumy z najwyższej półki, jak i te tańsze, które można kupić za kilka złotych.

Najpopularniejszym utrwalaczem jest dobrze znana ambra, czyli wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. W branży perfumeryjnej nazywana jest “pływającym złotem”. Jej właściwości utrwalające są naprawdę imponujące, dlatego wchodzi w skład najbardziej ekskluzywnych perfum świata. Zawierają ją perfumy od Yves Saint Laurent, Chloe, Armaniego, Lacoste, Calvina Kleina, Marca Jacobsa, Gucci, Jimmy Choo czy Burberry.

 

 

 

 

Woń ambry jest lekko drzewna i niezwykle orientalna, dlatego wiele osób opisuje ją jako aromat słodkiego drzewa, przypraw i miodu. Perfumom, w których się znajduje, dodaje ciepłych i pudrowych tonów oraz waniliowo-tytoniowych akcentów. Podkreśla też zapach innych składników perfum.

Drugim znanym utrwalaczem pochodzenia zwierzęcego jest piżmo. To nic innego jak wydzielina z gruczołów około-odbytniczych piżmowca. Rozpuszczona w alkoholu nabiera niezwykle zmysłowego, zwierzęcego aromatu. Piżmo znakomicie utrwala kompozycje zapachowe. Ze względu na ochronę piżmaków, zawierają ten składnik głównie najdroższe perfumy takich marek, jak Prada, Sarah Jessica Parker czy Tom Ford.

Mniej znanymi utrwalaczami zapachów pochodzenia zwierzęcego są cybet oraz kastoreum. Ten pierwszy coraz częściej zastępowany jest składnikami syntetycznymi, a wynika to z okrutnych metod jego pozyskiwania. Z kolei kastoreum to substancja otrzymywana od bobrów europejskich i kanadyjskich. Obecnie także częściej stosuje się jej syntetyczny zamiennik.

 

 

 

 

Utrwalacze perfum pochodzenia roślinnego

 

Utrwalaczami zapachów w perfumach mogą być również substancje pochodzenia roślinnego. Takie właściwości mają m.in. olejki – najczęściej z drzewa sandałowego, paczuli i wetywerii. Zdecydowanie rzadziej stosuje się olejek mimozy. W wysokiej klasy pachnidłach utrwalaczami są żywice i balsamy (np. z drzewa amyris czy galbanum).

 

Utrwalacze perfum pochodzenia syntetycznego

 

Rozwój sztuki tworzenia pięknych zapachów sprawił, że do utrwalania aromatów coraz częściej wykorzystuje się substancje syntetyczne. Ich pozyskiwanie jest nie tylko łatwiejsze i tańsze, ale także mniej okrutne niż np. cybetu. Sztucznymi utrwalaczami są m.in. piżmo ksylenowe i ketonowe, glikol dipropylenowy oraz ftalan dwuetylenowy.

 

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie