MODOPOLIS: odpowiedzialna moda w różnych odsłonach

admin | październik 26, 2020

Ekologiczna produkcja, wspieranie praktyk fair trade, tkaniny z certyfikatami, podejście zero waste – to tylko wybrane powody, dla których 25 marek zdobyło Rekomendacje MODOPOLIS. Wszystkie łączy jednak przekonanie, że moda powinna powstawać w poszanowaniu ludzi i środowiska. Prezentacja wszystkich wyróżnionych to preludium tegorocznej edycji MODOPOLIS – III Forum Mody Polskiej, która odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2020 w łódzkiej Fabryce Sztuki.

 

 

Moda zrównoważona to naturalny wybór dla osób, które w swoich decyzjach konsumenckich kierują się świadomością ekologiczną i społeczną odpowiedzialnością. Coraz więcej marek i projektantów wpisuje się w ten trend. Rekomendacje MODOPOLIS, przyznane w ramach tegorocznej edycji Forum Mody Polskiej, mają na celu promowanie kolekcji tworzonych zgodnie z tą filozofią oraz wsparcie ich twórców w odniesieniu biznesowego sukcesu. Nagrodą w konkursie była nie tylko sama rekomendacja, ale i wsparcie promocyjne oraz finansowe, a także eksperckie konsultacje biznesowe.

 

 

 

Różnorodność zgłoszonych projektów pokazuje, że trend mody odpowiedzialnej rośnie z roku na rok, inspirując twórców do nowych rozwiązań. Transparentna produkcja czy przeznaczanie części dochodów na cele charytatywne to coraz powszechniejsze działania podejmowane w świecie mody. Z kilkudziesięciu nadesłanych projektów (z całego kraju) wyłoniliśmy 25 finalistów, których jeszcze przed startem Forum zaprezentujemy online – Aleksandra Dudek, producentka MODOPOLIS

 

 

 

 

Wśród wyróżnionych Rekomendacją są nie tylko projektanci ubrań, ale także producenci akcesoriów i dodatków. Wszystkich łączy misja tworzenia mody odpowiedzialnej. Ta idea bliska jest marce Kamaryd, która jako jedyna z branży biżuteryjnej znalazła się na liście finalistów.

 

 

Kolekcje ubrań powstają często w pojedynczych egzemplarzach lub szyte są tylko na zamówienie, czym chwalą się między innymi autorzy INAF.F.

 

 

Wspólnym mianownikiem wielu marek jest trend zero wasteupcyclingowe wykorzystywanie skrawków materiałów czy ubrań z drugiej ręki. I tak, kolekcje Floating Jeans szyte są ze fragmentów jeansowych kurtek i spodni, z kolei marka ZODZYSQ wytwarza patchworkowe torby z mieszanych tekstyliów.

 

 

W wyróżnionych projektach nie brakuje także rękodzieła – dzierganych ubrań dla kobiet marki Floral Knot, ozdabianych haftem t-shirtów Bzdetki oraz dodatków WyRóB, czyli nietypowych toreb z niepotrzebnych zawleczek od puszek.

 

 

Finalistami zostały także dwie łódzkie marki – Mito Sito, która specjalizuje się sitodrukowych zdobieniach oraz wegańskie okrycia dla kobiet by Tati.

 

 

Idea minimalizacji udziału chemikaliów w produkcji przyświeca twórcom Waste Me Not, którzy korzystają tylko z naturalnych barwników. Coraz więcej twórców w branży modowej sięga po organiczne tekstylia i tkaniny z certyfikatem, takie jak bawełnę, a w szczególności len. Ten drugi stał się wiodącym motywem dla marek Leleń i Lenoui.

 

 

Wszystkie marki nagrodzone Rekomendacją można zobaczyć na kanałach społecznościowych MODOPOLIS. Ich prezentacja to zapowiedź zbliżającej się, trzeciej już edycji MODOPOLIS – Forum Mody Polskiej. Branżowe spotkania niezależnych projektantów i producentów odbędą się w dniach 6-7 listopada 2020Fabryce Sztuki w Łodzi. Tradycyjnie już, organizatorzy największy nacisk kładą na edukację i rozwój modowych biznesów. Warsztaty i panele oscylować będą wokół tematyki zrównoważonej marki i etycznej mody w dobie kryzysu.

 

 

Szczegółowy program i szersza prezentacja wyróżnionych marek dostępne są na www.modopolis.pl <<<

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie