Moda odpowiedzialna – z sympatii do naszej planety

admin | lipiec 29, 2021

Od pewnego czasu w branży odzieżowej panuje nowe pojęcie – pojęcie “odpowiedzialnej mody”. Co to oznacza i na czym polega?

 

 

Jakie zagrożenia dla środowiska niesie przemysł odzieżowy?

 

Ekolodzy robią, co mogą, by uczulić społeczeństwo na fakt, jak niebezpieczne dla naszej planety może być nieświadome zachowanie. Wiemy coraz więcej o zanieczyszczonym powietrzu, ograniczamy zużycie plastikowych opakowań, segregujemy śmieci i oszczędzamy wodę. Jednak mimo tego, na wysypiskach śmieci nadal lądują ogromne ilości ubrań oraz innych wyrobów tekstylnych.

Masowa produkcja odzieży, konsumpcjonizm czy sprowadzanie tanich ciuchów ze wschodu to poważne problemy dla środowiska. Niestety, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Kupujemy za grosze, zakładamy 3 razy i wyrzucamy, by kupić kolejne. Sterta śmieci rośnie, a rozkład materiałów sztucznych to proces zbliżony do rozkładu jednorazowej torebki foliowej. Szacuje się, że ponad połowa ubrań dostępnych na rynku ma w swoim składzie plastik. Oznacza to, że wyroby z poliestru i lycry pozostaną z nami przez setki lat. Warto przy tym pamiętać, że rozkładające się ubrania syntetyczne uwalniają do atmosfery szkodliwy gaz cieplarniany, który ma imię Metan.

 

Co możemy zrobić?

 

Zmieniające się modowe trendy, wszechobecne reklamy oraz Influencerzy (zachęcający do tego, by być na czasie) to siły napędzające konsumpcjonizm. Wielu osobom trudno jest się temu wszystkiemu oprzeć lub po prostu nie mają świadomości, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą każde (nieświadome) zakupy.

 

Co Ty, jako jednostka, możesz zrobić dla swojej planety?

 

-> Kupuj ubrania z przyjaznych środowisku materiałów, takich jak wiskoza, bawełna, bawełna organiczna, PET z recyklingu, przędza z recyklingowanego jeansu, len, bambus czy konopia.

-> Wybieraj małe przedsiębiorstwa, unikając sieciówek czy innych dużych koncernów, prowadzących masową produkcję ubrań.

-> Postaw na jakość zamiast ilość. Mocne, trwałe materiały posłużą przez lata.

-> Nie wyrzucaj dobrych ubrań tylko je oddaj. Istnieją organizacje, które chętnie przyjmują odzież dla potrzebujących. Możesz również sprzedać lub przekazać je dalej za pośrednictwem stworzonych w tym celu, lokalnych grup (np. na Facebook’u).

 

 

Odpowiedzialna moda w KOKOWorld

 

 

KOKOWorld to marka, która doskonale rozumie problemy ekologiczne, z jakimi boryka się nasza planeta. Dlatego zajmuje się produkcją ubrań przyjaznych środowisku. Odzież, którą tam znajdziecie, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu starcza na lata. Te kroje i fasony należą do ponadczasowych. Pod tym adresem znajdziecie zarówno damskie, jak i dziecięce kolekcje w przyjaznej kolorystyce i printach, dla których inspiracją były dalekie kultury.

Wybór jest naprawdę szeroki – bluzki, sukienki, spodnie, topy, czapki, bluzy, kurtki, plecaki…

Komponujcie stylizacje, w których będziecie się czuć swobodnie. Bo przy użyciu uniwersalnych, prostych elementów garderoby w naprawdę nieskomplikowany sposób stworzycie niebanalne zestawy.

 

 

 

Więcej pomysłów i inspiracji szukajcie na stronie: https://kokoworld.pl/pl_PL/ <<<

 

 

 

KOKOWorld to nie tylko respekt wobec natury, ale także szacunek dla ludzkiej pracy. Zespół tworzą osoby z pasją, zaangażowaniem i poczuciem misji.

 

 

 

Świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie. Coraz więcej osób czyta składy na opakowaniach produktów spożywczych, chemii czy kosmetykach. Najwyższy czas wyrobić w sobie nawyk do weryfikowania etykiet na ubraniach…

 

 

 

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie