Marka Tygodnia: Medbest

AnnaAmelia Filewicz | listopad 16, 2020

Medbest to innowacyjne i niezbędne produkty dla noworodków, dzieci oraz rodziców zaprojektowane przez zespół ludzi zawodowo związanych z opieką nad matką i niemowlakiem. Historia powstania marki jest zdecydowanie niestandardowa. Firma jest przede wszystkim podmiotem leczniczym, a to dość nietypowe połączenie z “funkcjonalną” modą. Z Justyną Morgaś, współzałożycielką Medbest, rozmawia AnnaAmelia Filewicz.

 

 

 

Medbest

 

Jak to się wszystko zaczęło? Czy każda z Was, po urodzeniu dziecka, zaczęła odczuwać zapotrzebowania na produkty, których nie ma na polskim rynku? A może pomysł na markę chodził Wam po głowie dużo wcześniej, chociażby ze względu na doświadczenie?

 

Medbest powstało ponad 3 lata temu, po narodzinach mojego synka. Kiedy po powrocie ze szpitala zostałam z nim sama w domu i potrzebowałam pomocy profesjonalnej położnej, zadzwoniłam do znajomych koleżanek z różnych warszawskich szpitali. Miałam sporo pytań i wątpliwości. Otrzymana z ich strony pomoc uświadomiła mi, że prawdopodobnie nie jestem jedyną matką, która marzy i potrzebuje opieki w znanym, bezpiecznym miejscu jakim jest własny dom. Nie wyobrażałam sobie wyjścia z noworodkiem mając 40. stopni gorączki (zastój i nawał pokarmu jednocześnie). Właśnie wtedy pomyślałam, że jest potrzeba opieki nad kobietą w ciąży i połogu w środowisku domowym. Powstał pomysł, aby zakupić torby medyczne i odpowiednio je zaopatrzyć.

 

 

 

Merytoryczny i doświadczony zespół jest naszą siłą! – Justyna Morgaś

 

 

 

Jednocześnie dostałam w prezencie (jak się okazało, od mojej przyszłej wspólniczki – Grażyny Grudzień) otulacz dla Stasia. Miał mu pomóc wyciszyć się i zasnąć. Pokazałam go położnym i fizjoterapeutom. Nie byli zachwyceni, ponieważ otulacz nie spełniał wymagań dotyczących rozwoju fizjologicznego noworodka (m. in. rozwoju stawów biodrowych) i za bardzo krępował synka. Wspólnie postanowiliśmy tak go zmodyfikować, aby spełniał swoje zadanie, jednocześnie nie przeszkadzając w rozwoju dziecka. Otulacz Medbest był naszym pierwszym produktem, który zgłosiłyśmy do Urzędu Patentowego na całą Unię Europejską. Postanowiłyśmy produkować rzeczy nowe, innowacyjne lub po prostu niedostępne na naszym rynku, które ułatwiają życie młodym rodzicom.

 

 

Medbest

 

 

Na polskim rynku pojawiło się ostatnio sporo marek z modą dla kobiet w ciąży oraz innowacyjnymi akcesoriami dla dzieci. Gdybyście miały wymienić 3 cechy, które wyróżniają Medbest na tle konkurencji, to co by to było?

 

Nie staramy się być marką, która będzie kreowała modę i produkowała gadżety. Medbest to przede wszystkim zespół ludzi zawodowo związanych z opieką nad matką i noworodkiem – położnych, pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów. To jest naszym największym atutem. Merytoryczna i doświadczona brygada jest naszą siłą! Większość z nas doskonale zna radości i troski zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, ale impulsem do działania stały się dla nas inne dzieci – te, którym pomogliśmy przyjść na świat i zadomowić się na nim w pierwszych miesiącach życia. Nasze własne rodzicielskie doświadczenia wzbogaciliśmy o bogatą praktykę zawodową, znajomość tysięcy niemowląt oraz ich rodziców. Nie chcemy nikogo przekonywać, że to na naszych dzieciach powinni się wzorować. Wspólnie z innymi rodzicami chcemy weryfikować stare teorie, szukać nowych rozwiązań i skutecznych sposobów, które najlepiej służą rozwojowi dzieci, ułatwiając życie dorosłym.

 

 

Medbest

 

 

Skąd czerpiecie pomysły na nowe produkty?

 

Pomysły na nowe produkty czerpiemy z medycznego doświadczenia całego zespołu. Staramy się, aby miały medyczne uzasadnienie. Na tym pomyśle opieramy nasze działania i plany. To wspaniałe położne z Medbest zaprojektowały otulacz NIUNIU, który pozwala dziecku na fizjologiczny rozwój. To potrzeba kontaktu skóra do skóry stała się podstawą stworzenia koszulek do kangurowania dla matek (ENIA) i ojców (ENIO). Metoda ta jest zalecana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) od wielu lat.

 

 

 

To doświadczenie naszych położnych na bloku porodowym spowodowała, że postanowiłyśmy stworzyć koszulę do porodu REA, dzięki której kobieta poczuje się bezpiecznie i komfortowo podczas badania USG, KTG czy znieczulenia zewnątrzoponowego. Dodatkowo ułatwia kangurowanie oraz karmienie piersią. Wychodzimy z założenia, że poród to spotkanie z największą miłością życia każdej matki. Dlaczego więc nie miałaby czuć się elegancko i pięknie podczas narodzin swego dziecka? Czasy, kiedy na porodówkę zabierało się najgorszą koszulę partnera zdecydowanie minęły! Wiedzą coś na ten temat mamy, które patrzą na zdjęcia z sali porodowej i dziękują  nam za to, że wyglądały wspaniale – Justyna Morgaś

 

 

 

 

 

Ostatnim naszym produktem był ręcznik SOFTIE dla wcześniaków, noworodków oraz dzieci z AZS (atopowym zapaleniem skóry). Stworzyłyśmy produkt, który ułatwia osuszanie delikatnej skóry malucha bez konieczności pocierania! Dzięki temu rozwiązaniu, wiele maluchów nie będzie kojarzyło kąpieli z bólem spowodowanym wycieraniem do sucha. Dla rodziców problemy skórne dzieci to wielkie odciążenie w tak trudnym dla nich czasie. Dla nas natomiast to czysta przyjemność, że możemy pomóc.

 

 

Medbest

 

 

Jakie są reakcje mam i dzieci na produkty Medbest? Macie jakieś ciekawe historie?

 

Jest ich naprawdę sporo, choć firma jest dość młoda. Bardzo cieszą nas i pobudzają do dalszego działania wiadomości, które dostajemy od rodziców. Niektóre historie są bardzo intymne i wzruszają nas przez dłuższy czas. Są rodziny, z którymi mamy stały kontakt. Najbardziej jednak poruszyła nas sytuacja opisana przez zaprzyjaźnioną lekarkę z jednego z warszawskich szpitali. Miała bowiem na oddziale noworodka z adaptacyjnymi zaburzeniami oddychania. Dostała od nas w prezencie otulacz, do którego włożyła maluszka. Niesamowity był fakt, że po włożeniu go do otulacza zauważyła poprawę! Dziecko wyciszyło się i uspokoiło, co w konsekwencji spowodowało ustąpienie zaburzeń oddychania. Takie sytuacje sprawiają, że czujemy dumę. A już na pewno widzimy sens naszych działań.

 

 

Medbest

 

 

❤! Jakie plany na przyszłość?

 

Planów jest naprawdę wiele. Po pierwsze projektujemy zespołowo kolejne produkty. Mamy nadzieję, że będą miłą niespodzianką dla rodziców. Powiększamy również zespół medyczny oraz szwalnię. Nie wspomniałam jeszcze, że wszystko szyjemy same. To wielkie przedsięwzięcie, ale chcemy mieć kontrolę nad procesem produkcji. Chciałybyśmy również poszerzyć wiedzę w społeczeństwie na temat kontaktu skóra do skóry. W związku z tym, zorganizowałyśmy wspólnie ze Szpitalem Św. Rodziny w Warszawie kampanię pt. Rodzice Kangury. Mamy fantastycznych, merytorycznych ekspertów (neonatologa, położną oraz fizjoterapeutę). Niebawem rozpoczynamy cykl warsztatów w Warszawie. W ramach kampanii powstaje również akcja skierowana do szpitali pod hasłem Szpital przyjazny Kangurom.

To najważniejsze cele. Jest ich więcej… ale doba ma przecież tylko 24 godziny!

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie