Marka Tygodnia: GUESS

admin | grudzień 28, 2020

Guess to amerykański koncern odzieżowy założony przez czterech braci z Algierii – Georges’a, Armanda, Paula i Maurice’a Marciano, którzy przyjechali do Kalifornii w 1977 roku. Trzy lata później powstała marka, która poza ubraniami dla kobiet, mężczyzn i dzieci ma w swojej ofercie również stylowe akcesoria, zegarki, biżuterię, obuwie oraz perfumy.

 

 

 

 

 

 

Guess znane jest przede wszystkim z kultowych designerskich dżinsów. Po nich pojawiły się zegarki Guess, linia Guess Steel oraz Guess Collection. Kolejnym krokiem była kolekcja ubrań dla dzieci Baby Guess, która po połączeniu z propozycjami dla młodzieży sygnowana jest aktualnie wspólną nazwą Guess Kids.

 

 

 

 

Kryzys nastąpił w latach 90., kiedy to Guess musiało zmierzyć się z taką konkurencją, jak Calvin KleinDieselTommy Hilfiger czy Gap. Firma zaczęła odnotowywać wyraźne straty, a jej akcje na giełdzie papierów wartościowych drastycznie spadły. Do tego wszystkiego doszły zarzuty dotyczące wyzyskiwania taniej siły roboczej…

 

 

 

 

Apogeum kryzysu miało miejsce w latach 90., kiedy to do zakupów w Guess zniechęcały billboardy z członkami zespołu Rage Against The Machine.

 

 

 

 

Po debiucie na giełdzie w 1996 roku, braciom Marciano udało się odświeżyć wizerunek marki i zatrzeć niesmak po skandalu związanym z wyzyskiem pracowników. Twarzą marki zostaje Paris Hilton, a nowe kolekcje zaczynają wpisywać się w gusta celebrytek i naśladujących je kobiet. Liczba sklepów powiększa się trzykrotnie, a sprzedaż wzrasta do 2,5 miliarda dolarów.

 

 

 

 

Georges sprzedał swoje udziały w 1993 roku. 10 lat później ze spółki odszedł najstarszy z braci – Armand. Z kolei Maurice, w 2007 roku, zdegradował się do roli członka zarządu, po czym przeszedł na emeryturę. Za sterami firmy stanął Paul, który odpowiada za kultowe reklamy Guess.

 

 

 

 

Guess to jedna z ulubionych marek światowych celebrytów – jej twarzami są m.in.: Drew BarrymoreCarla Bruni, Naomi CampbellParis HiltonClaudia Schiffer i Jennifer Lopez.

 

 

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie