Jeździeckie oficerki, czyli jak ubierać się modnie i z fantazją

admin | Luty 5, 2020

Niewiele jest części garderoby, które wywołują tak jednoznaczne skojarzenia. Klasyczna elegancja tych butów ma swój rodowód na brytyjskim dworze królewskim XIX wiecznej Anglii. Oto sztyblety męskie – ozdoba kreacji nowoczesnych mężczyzn, dbających o schludność stroju i odpowiedni styl prezentowanych zestawów odzieży.

 

 

Na pierwszy rzut oka

 

Męskie sztyblety sprawiają wrażenie butów kompletnych w formie. Płaska podeszwa i niezbyt wysoki obcas są pamiątką po pierwotnym przeznaczeniu, ale o tym za chwilę. Sztyblety męskie utrzymują kostkę w ryzach wysokiej cholewki. Czub i przyszwy wykonane są jako jeden element, konstrukcyjnie pozbawiony obłożyn, w których zazwyczaj znajdują się dziurki do przewleczenia sznurowadeł. Po obu stronach komina cholewki wszyte są półkoliste wstawki z gumy. But nie ma sznurowania i bez tych elementów nie dałoby się nasunąć go na stopę.

 

 

Historia sztybletów

 

Powstały w połowie XIX wieku. Pierwszą parę zamówiła królowa angielska – Wiktoria Hanowerska. Władczyni aktywnie spędzała czas, często jeżdżąc konno. Pojawienie się sztybletów jest wynikiem niedogodności, z którą się zmagała. Sznurowane buty często plątały się w strzemiona. Zadzierzgnięte troki sznurowadeł nie pozwalały zsiąść z wierzchowca, dlatego trzeba je było odcinać. Dzielona przednia część buta również stawiała opory podczas wsuwania i wyjmowania nóg ze strzemion. Dodatkowo, podeszwa o spadzistym podbiciu od miejsca, w którym kończył się obcas, powodowała złe ustawienie stopy podczas jazdy.

Królowa zamówiła za pośrednictwem swych dworzan nowe buty u nadwornego szewca. Miały eliminować wszystkie wady dotychczas używanego obuwia do jazdy konnej. W ten sposób powstały popularne dziś buty męskie sztyblety, noszone z powodzeniem przez obie płcie.

Na początku “kariery”, kiedy były popularne na dworze królewskim i wśród szlachty naśladującej królową, nazywano je angielskim określeniem wydzielonej części toru jeździeckiego, gdzie prezentowano konie przed gonitwą. To właśnie tam, sztyblety męskie czarne prezentowały się najokazalej, ponieważ nosił je każdy dżokej. Wtedy nazywano je Paddock.

 

 

Połowa XX wieku przyniosła sztybletom lawinę popularności. Zmieniono im też nazwę na buty Chelsea. Odniesienie do londyńskiej dzielnicy i Kings Road nie było przypadkowe – w końcu z zachodniego Londynu pochodziło wiele znanych postaci, które przyczyniły się do popularyzacji omawianych butów. Miały tutaj swoje pracownie słynne projektantki mody, takie jak Mary Quant czy Vivienne Westwood. Warto zaznaczyć, że młodzieżowy ruch artystyczny miał w tych latach wielu przedstawicieli i wyznawców.

Do popularyzacji skórzanych butów za kostkę przyczynili się także muzycy. Znane londyńskie kapele – The Rolling Stones i The Beatles promowały styl ubierania się na scenie i na co dzień, którego ważnym składnikiem były tu sztyblety męskie skórzane. W Polsce ten model obuwia utożsamiany był z jedną z wymienionych kapel i ochrzczony nazwą rolingstonki.

Liderzy grupy The Beatles zażyczyli sobie u projektantów zmianę kroju sztybletów. Na ich prośbę dodano tak zwaną “kubańską piętę”. Było to odszycie (jedno z nielicznych w tych butach). Łączyło przód z zapiętkiem, który okalał piętę przechodząc na boki. Tam kończył się przy podeszwie, spadając łukiem ku przodowi.

 

Stylizacje obejmujące udział sztybletów

 

Wbrew pozorom, choć buty te wyglądają na nieco przysadziste i w wojskowym stylu, ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do wąskiego zastosowania dla artystów rockowych. Powinien przeczytać ten tekst do końca ten, kto chce wiedzieć, kiedy i do czego nosić sztyblety męskie. Te stylizacje obejmują wiele zastosowań!

 

Sztyblety męskie – jak nosić?

 

W okresach, kiedy wiosna i wczesna jesień szczędzi deszczu, można nosić sztyblety męskie zamszowe. Najlepiej w połączeniu z jeansem w naturalnym odcieniu indygo. Preferowany do nich fason spodni to dopasowane rurki, których nogawki nosi się dziś podwinięte na pojedynczy lub podwójny mankiet. Dopasowane do obwodu łydki spodnie nie muszą sięgać do buta. Można pozostawić niewielką przestrzeń – tak, by były widoczne kolorowe skarpetki.

 

 

 

 

Sztyblety męskie sznurowane, w przeciwieństwie do klasycznych, można nosić na nogawkach spodni. W takiej sytuacji jeansy powinny być dopasowane do obwodu buta i tylko nieznacznie od niego szersze. Solidnie zaprezentują się również w połączeniu z kurtką skórzaną dla motocyklistów. Duża ilość zamków błyskawicznych i połysk czarnej skóry gra z gładkością lica i nosków sztybletów z czarnej bydlęcej skóry z lakierowanym licem.

Jeździeckie oficerki pasują zarówno na wyjście do miasta czy do pracy. Na spotkanie z dziewczyną i na wspólny koncert z kolegami. Ich bogatą ofertę znajdziecie w sklepie Klasyczne Buty, pod adresem >>> https://klasycznebuty.pl/pl/c/Sztyblety-meskie/95

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie