Jakie spinki do damskiej koszuli?

admin | Sierpień 27, 2020

Dla jednych, damskie spinki do mankietów to kolejny element biżuterii, który czyni każdą stylizację jeszcze bardziej interesującą i elegancką. Drudzy z kolei są nieustannie zaskoczeni faktem, iż owy dodatek stał się domeną kobiecej garderoby. Nie ma co ukrywać, że ozdoby do mankietów zasługują na szczególną uwagę – świetnie zdobią outfity, dodając kobietom pewności siebie i seksapilu. Sprawdzamy, jak to się stało…

 

 

Przez całe wieki, spinki do koszul stanowiły element wyłącznie męskiej garderoby. Jednak, zanim zaczęła się ich “era”, było wiele innych pomysłów na łączenie mankietów koszul. Przykładowo, w XVII wieku używano w tym celu wstążek, które przymocowane do obu brzegów mankietów misternie wiązano. Było to uznawane za jeden z symboli elegancji najwyższej klasy! Znacznie późnej, w mankietach pojawiły się specjalne guziki. Wtedy też szybko zaczęto przywiązywać do nich szczególną wagę. Spinki do mankietów stały się popularne wśród zamożnej części społeczeństwa oraz na szlacheckich dworach. Dopiero w XIX wieku, gdy na świecie wdrożona została produkcja na masową skalę, opisywane drobiazgi trafiły do domów klasy średniej. Wówczas, zwróciły uwagę kobiet…

Spinki do damskiej koszuli szybko zyskały wiele zwolenniczek. Produkowano je zarówno ze szlachetnych kruszców, jak i tanich materiałów, takich jak tombak czy miedź, bo to zapewniało ogromny zbyt. Od momentu upowszechnienia spinek zmieniło się również znacznie garderoby. Koszule damskie przestały być skrywane pod wierzchnią odzieżą, stając się głównym elementem całej stylizacji.

 

Spinki do koszul – różne wydania

 

Trzeba przyznać, że zarówno koszule damskie, jak i męskie, w których mankiety rękawów zapinane są na spinki, prezentują się zdecydowanie bardziej stylowo i elegancko. Na przestrzeni wieków, forma i sposób ich zapinania przybierały różne formy. Do dziś przetrwało zaledwie parę. Przykładowo, spinki do damskiej koszuli mające zapięcie w formie litery “T”, łączone są za pomocą ozdobnych łańcuszków czy też zapinane na zatrzaski.

Największe zmiany w materii wzornictwa spinek i ich biżuteryjnego charakteru nastąpiły w czasach, gdy w sztuce panował nurt secesyjny. Wówczas królewskie dwory szczególnie doceniały projekty Petera Carla Faberge oraz Victora Meyera. Do tego dochodzi marka Faberge, znana i ceniona do dzisiaj. Wraz z nastaniem art deco, w spinkach Meyera ograniczono liczbę kolorów, by przez to bardziej odpowiadały minimalistycznemu duchowi.

Z biegiem lat, zarówno koszule damskie, jak i męskie stały się “powszednie”. W związku z tym, znacznie ograniczono wykorzystanie spinek do mankietów. Do dziś są one jednak kojarzone z eleganckimi, oficjalnymi stylizacjami, pasującymi zarówno do męskich, jak i damskich stylizacji, podkreślając ich formalność oraz status właściciela. O ile w wydaniu męskim, spinki zawsze używano w oficjalnych stylizacjach, o tyle spinki do damskich koszul, szczególnie tych na wielkie okazje, są do dziś elementem wyrafinowanej elegancji.

 

Fenomen damskich spinek do koszul

 

Napisano wiele prac naukowych, podręczników i książek na temat budowania kobiecej pewności siebie, skuteczności w negocjacjach i szeroko pojętym biznesie. W niewielu jednak rozważaniach pojawia się wątek stylizacji biznesowych, które jak żaden inny aspekt dają kobietom cudowne uczucie pełnego docenienia własnej wartości i pewnej przewagi nad przeciwnikiem.

 

Damskie stylizacje formalne, w których prym wiodą właśnie koszule i spinki do mankietów, są uwielbiane przez wpływowe kobiety! Mając do dyspozycji taką stylizację, obędziecie się bez wydumanych teorii – wystarczy, że spojrzycie na siebie w lustro…

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie