Jaki wpływ na planetę mają Twoje dżinsy?

admin | marzec 3, 2021

Każdy nosi dżinsy – to dość stanowcze stwierdzenie, jednak ciężko się z nim nie zgodzić. Większość ludzi nosi spodnie z denimu na co dzień, dlatego popyt na nie nigdy nie był tak wysoki, jak dziś. Jednak, czy zdajecie sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie popularność tzw. szybkiej mody (ang. fast fashion)?  Co można zrobić, żeby ograniczyć jej negatywny wpływ na środowisko?

 

Z tymi pytaniami zmierzył się zespół ShopAlike w swojej infografice. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych faktów i wniosków z niej płynących.

 

 

Produkcja dżinsów

Przemysł bawełniany, z roczną produkcją na poziomie 23 tys. ton, jest jednym z największych na świecie. Bawełna jest bardzo trudna w uprawie, potrzebuje także bardzo dużo wody. Wielu rolników używa więc pestycydów i innych chemikaliów, by wzmocnić rośliny. Powoduje to, że uprawa bawełny znacząco szkodzi środowisku, jest także jedną z najbardziej wodochłonnych działalności na świecie. A to niestety dopiero początek złych wiadomości dla miłośników dżinsów…

Na proces produkcji denimu, a następnie dżinsowych spodni, składa się wiele kroków, które w znacznym stopniu degradują przyrodę. Na początku włókna są farbowane niebieskim barwnikiem zwanym indygo. W procesie tym zużywane są duże ilości wody, a także wytwarzane toksyczne substancje. Również wykończenie spodni, pranie przy użyciu kamiennego pumeksu, piaskowanie czy przecieranie wiąże się z negatywnym wpływem na biosferę i na zdrowie pracujących przy produkcji ludzi.

 

 

Co robimy a co możemy zrobić?

Jako konsumenci, powinniśmy oczekiwać od producentów odzieży większej dbałości o ochronę zdrowia i życia pracowników zatrudnianych w fabrykach, a także zmniejszenia wpływu procesu produkcji na środowisko. Co warte odnotowania, branża sama rozwija się w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia. Coraz częściej pojawiają się technologie pomagające usprawnić te procesy. Dużo inwestuje się w edukację rolników na temat brzemiennego w skutkach użycia chemikaliów, nadmiernego zużycia wody, a także alternatywnych, bardziej ekologicznych form walki ze szkodnikami czy łatwiejszych w uprawie odmian roślin.

Coraz częstsze zastosowanie znajdują także innowacyjne metody: naturalne farby czy technologia laserowa to tylko niektóre z rozwiązań pozwalających w lepszy sposób chronić pracowników i otoczenie.

 

 

5 przykazań świadomego Konsumenta

Na infografice ShopAlike można prześledzić proces produkcji dżinsów i jego wpływ na planetę. Dowiecie się z niej także, w jaki sposób, zmieniając zwyczaje konsumenckie, można wesprzeć zmianę podejścia w branży. Warto postępować według poniższych punktów:

 

1. Sprawdzajcie materiały: wybierajcie organiczną bawełnę lub inne przetwarzalne tkaniny;

2. Wybierajcie ubrania marek, które nie mają nic do ukrycia. Z pełną listą zapoznacie się w aplikacji Notmystyle, z kolei przyjaznych środowisku producentów dżinsów znajdziecie w Rankabrand;

3. Kupujcie lokalnie: ubrania wyprodukowane bliżej Waszego miejsca zamieszkania = mniejsza emisja CO2 powstałego w wyniku transportu;

4. Róbcie pranie najrzadziej, jak się da;

5. Nie wyrzucajcie ubrań, gdy się zniszczą. Przeróbcie je lub przekażcie organizacjom charytatywnym.

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie