Jak chronić oczy przed promieniami UV?

admin | kwiecień 29, 2021

Słońce nie zawsze jest sprzymierzeńcem człowieka. Choć potrzebujemy jego promieni do utrzymywania zdrowia i dobrego samopoczucia, powinniśmy się także przed nimi chronić. Zazwyczaj zwraca się uwagę na ochronę przeciwsłoneczną w kontekście cery – promienie UVA i UVB przyspieszają starzenie się skóry i powstawanie przebarwień, dlatego poleca się przez cały rok używać kremu z filtrem 50 lub 30 na twarz oraz wspomagać filtrami podczas opalania czy eksponowania ciała na słońcu. Mniej mówi się jednak o szkodliwym wpływie promieni UV na oczy. Jak zatem skutecznie chronić je przed promieniowaniem słonecznym?

 

 

 

Promieniowanie słoneczne a oczy

 

Promieniowanie słoneczne, czyli promieniowanie ultrafioletowe to coś, na co jesteśmy narażani każdego dnia, bez względu na porę roku. Można je podzielić na trzy stopnie, w zależności od długości fali: UVA, UVB i UVC. Warstwa ozonowa odbija, a wręcz całkowicie pochłania promieniowanie UVC i dużą część UVB, dlatego do ziemi dociera głownie UVA, które jest najbardziej niebezpieczne dla oczu i skóry. Najwięcej promieni dociera do nas wiosną i latem, a szczyt ekspozycji na UVA i UVB przypada w czerwcu, lipcu i sierpniu między godzinami 9:00-10:00 oraz 14:00-15:00. Wszystko zależy od położenia słońca – w południe znajduje się ono nad głową, dlatego jesteśmy mniej narażeni na promieniowanie. Inaczej dzieje się w przypadku promieniowania pod różnymi kątami. Co więcej, dla oczu bardzo niebezpieczna jest także zima, a zwłaszcza promienie odbijające się od śniegu. Mrużenie oczu to jeden z naturalnych mechanizmów samoobrony – szacuje się, że w słoneczny dzień do oka trafia niemal dziesięć razy więcej światła, niż potrzebujemy do prawidłowego widzenia. Generalnie rzecz biorąc, na promieniowanie słoneczne jesteśmy narażani przez cały rok w różnym stopniu, najbardziej wiosną, latem i mroźną zimą ze śniegiem. Nadmierna ekspozycja na UVA i UVB może przyczynić się do występowania różnych schorzeń – od bólu głowy, bezsenności, wymiotów i biegunki, przez problemy okulistyczne, takie jak stan zapalny spojówki i rogówki na tle zespołu suchego oka (objawiające się uczuciem piasku pod powieką i podrażnieniem), na posłonecznych uszkodzeniach plamki żółtej, zwiększonym ryzyku zaćmy i nowotworów, a także zwyrodnieniach plamki żółtej kończąc.

 

 

 

 

Jak chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym?

 

 

Pierwszą, podstawową ochroną oczu w słoneczne dni, są okulary przeciwsłoneczne (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne). Jednak nie te, które można kupić w markecie czy na straganie za 20 złotych, ale okulary z filtrem UV 400 potwierdzonym certyfikatem CE (czyt. zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa). Dodatkowo, świetną opcją są okulary przeciwsłoneczne, które posiadają dodatkowe powłoki ochronne – np. polaryzacyjną, która niweluje światło odbijające się od jasnych, poziomych powierzchni (czyli np. wspomnianego już śniegu, wody, mokrej drogi czy szklanych budynków). Nie ma co ukrywać, że porządne okulary przeciwsłoneczne będą kosztowały więcej. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych… ale! Jeżeli chcecie zaoszczędzić, warto polować na promocje, szczególnie po sezonie letnim. Co więcej, kultowe modele okularów przeciwsłonecznych można kupić także przez Internet – np. w sklepie Wokularach.pl.

Okulary przeciwsłoneczne powinny znaleźć się na nosie zawsze wtedy, kiedy będziecie rzebywać w nasłonecznionym miejscu. Osoby z wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność mają do wyboru dwie opcje ochrony przeciwsłonecznej. Pierwszą jest zakup okularów przeciwsłonecznych z soczewką okularową dopasowaną do konkretnej wady. Natomiast druga to zaopatrzenie się w soczewki kontaktowe z filtrem UV, np. EyeLove Exclusive PRO. Nie ma pod tym względem znaczenia, czy skorzystacie z soczewek kontaktowych jednodniowych czy miesięcznych. Najważniejsze, by kupić takie, które posiadają filtr UV i stosować się do zalecenia producenta. W upalny dzień, pomocniczo, można zaopatrzyć się także w nawilżające krople do oczu.

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie