FASHION DESIGNER AWARDS 2018: relacja z Gali Finałowej

admin | maj 7, 2018

23 kwietnia w warszawskim Studio LAS odbył się finał prestiżowego konkursu Fashion Designer Awards 2018 autorstwa Joanny Sokołowskiej-Pronobis.

 

 

Kolekcje finalistów oceniało jury pod przewodnictwem Artema Klimchuka, ukraińskiego projektanta. W zacnym gronie znaleźli się m.in: Tomasz Ossoliński, Agnieszka Maciejak, Gosia Baczyńska, duet Bizuu, Joanna Horodyńska, Dorota Williams, Tamara Perea Gonzalez, Mikołaj Komar, Maryna Tomaszewska, Marieta Żukowska, Karolina Gorczyca, Andrzej Foder i Joanna Sokołowska-Pronobis.

 

 

Zaskoczyły mnie opowieści o czystości natury odwołujące się do czasów PRL-u, ale również mroczne historie z krainy wiatrów, głęboka czerń, a nawet embriony. Zwracałam szczególną uwagę na konstrukcje i dobre szycie, ale również na sposób łączenia tkanin – Joanna Horodyńska

 

 

Tegoroczni finaliści musieli zmierzyć się z trudnym i wymagającym tematem. Oczekiwałam minimalizmu, a spotkałam się z ekstrawagancją, co nie do końca mnie przekonuje, zresztą sam Jan Machulski uczył mnie, że mniej znaczy więcej. Modę oceniam przez pryzmat jej użyteczności, biorąc pod uwagę takie elementy, jak szlachetność materiałów, dopasowaną, kobiecą konstrukcję i fakt, czy dany projekt mogłabym założyć na wielkie wyjście – Marieta Żukowska

Młodych projektantów wspierała Cisowianka Perlage. 9. edycję FDA wygrała Celina Wesołowska, która pokonała ponad 270. uczestników i zgarnęła imponującą pulę nagród! Jej kolekcja wpisuje się w ekologiczne rozumienie mody, dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów (w tym denimu i wełny) oraz poprzez bezpośrednie nawiązanie do natury z głębin oceanu. Na uznanie zasługuje również ciekawa konstrukcja i kolorowe motywy filcowe wykonane ręcznie przez projektantkę.

 

 

Zwyciężczyni otrzymała imponującą pulę nagród, m.in.: staż w atelier Artema Klimchuka w Kijowie, udział w International Young Designers Contest, gdzie spotkają się młodzi projektanci z Europy Środkowo-Wschodniej, laureaci konkursów w swoich krajach, 15 tys. złotych od partnera edukacyjnego MSKPU, pełne 2,5-letnie stypendium w MSKPU, wyjazd na Premier Vision do Paryża z Partnerem Strategicznym Microsoft Surface oraz kurs projektowania w Shaanxi Polytechnic Institute w Chinach.

 

 

Drugie miejsce zajął Sebastian Gąsienica-Łuszczek – otrzymał zaproszenie na staż w Bizuu, nagrodę od fashionpost.pl oraz roczne stypendium w MSKPU. Jego kolekcja zachwyciła Artema Klimchuka, który również zaprosił go na staż w swoim atelier w Kijowie, jak również Volodymyra Nechiporuk, producenta Ukrainian Fashion Week.

 

 

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Małgorzata Sobota – przypadło jej roczne stypendium w MSKPU.

 

 

Nagrodę specjalną, staż w atelier Gosi Baczyńskiej, oraz wyróżnienie od cojestgrane24.pl otrzymała Magdalena Kurnicka.

 

 

Autorką grafik, które stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska była Sonia Hensler. Pokaz wyreżyserował Maciej Majzner.

 

 

Dopełnieniem stylizacji modelek było eobuwie.pl. Oficjalnymi kreatorami looku – Quiskin, MAC Cosmetics i Wella Professionals.

 

Foto: Filip Okopny

 

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie