BERLIN FASHION WEEK 2017: modowa pewność siebie

admin | listopad 18, 2017

Za nami Berlin Fashion Week, który odbywał się w niemieckiej stolicy w dniach 17-20 stycznia. Zaprezentowano na nim korowe trendy na 2017 rok. Znane osobistości opuściły miasto, światła zgasły, nadszedł zatem czas na małe podsumowanie. Mamy relację od zakupowych ekspertów z ShopAlike. Zobaczcie, na co zwrócili szczególną uwagę.

Tydzień Mody w centrum handlowym

W tym roku zaskoczeniem okazała się sama lokalizacja. Można by stwierdzić, że centrum handlowe Kaufhaus Jandorf zostało stworzone z myślą o niemieckim Tygodniu Mody – położone w samym sercu Berlina, w dzielnicy Mitte, ze ścianami z odchodzącą farbą, betonowymi wnętrzami i linoleum z czasów komuny. W żargonie berlińskim zostało podsumowane jako Dit is Berlin, Keule, co w wolnym tłumaczeniu znaczy To właśnie jest Berlin, człowieku. W pomieszczeniu nie było wentylacji, nie działała również winda towarowa, co dodawało całości undergroundowego sznytu. Tak czy inaczej, niektórzy projektanci zdecydowali się na bardziej klasyczne lokalizacje. Esther Perbandt zaprezentowała swoje kolekcje w teatrze Volksbühne, Marina Hoermanseder w Cesarskim Urzędzie Telegraficznym, a Malaika Raiss w Pałacu Następcy Tronu.

Berlin odchodzi do lamusa?

Na tegorocznym BFW nie pojawił się Guido Maria Kretschmar ani Michalsky Style Night czy Hugo Boss. Plotki głoszą, że berlińska scena modowa staje się coraz słabsza. Z drugiej strony naradza się pytanie, czy tacy projektanci jak Malaika Raiss, Leyla Piedayesh (Lala Berlin), William Fan czy Marina Hoermanseder nie cieszą się wystarczającą, międzynarodową sławą i uznaniem? W końcu do ich projektów mają słabość takie gwiazdy, jak Rihanna, Lady Gaga i FKA Twings

Coś poza aksamitem?  

Przodującym wątkiem w temacie trendów na 2017 rok okazał się aksamit. Prawie każdy z obecnych na berlińskim wybiegu projektantów nie zdołał się oprzeć temu szlachetnego materiałowi – Perret Schaad, Anja Gockel, Dawid Tomaszewski, Marc Cain, Danny Reinke i Laurèl. W zasadzie we wszystkich kolekcjach postawiono na wyraźne zaznaczenie talii i odsłonięte ramiona (najbardziej zauważalne w projektach Isabeli Vollrath, Maisonnoée i Mariny Hoermanseder). Poza aksamitem do głosu doszła tkanina żakardowa i jedwab, obie z dodatkami brokatowymi, oraz sztuczne futra à la Vladimir Karaleev i Dorothee Schumacher.

Na Berlin Fashion Week 2017 została zaserwowana cała paleta barw kamieni szlachetnych – od szmaragdowej zieleni, przez rubinową czerwień, aż po szafirowy niebieski, który wyróżniał kreacje Dawida Tomaszewskiego we współpracy z Patrizią Aryton. Młoda projektantka Leonie Mergen, zainspirowana Azerbejdżanem, odzwzorowała najnowsze trendy w jedwabistych kreacjach, carskich płaszczach typu ponczo oraz skórzanych pasach. Można zaryzykować stwierdzeniem, że w jej kolekcji dominował hedonizm stylu, który wbrew pozorom da się użytkować na co dzień. Kontrastem dla tego przepychu była mroczna kolekcja Berghain singapurskiej marki Depression. Czerń na czerni, skóra, wiązania, opaski na oczy, a wszystko to oprawione bitami muzyki techno.

Współpraca WOW 

Na Efekt Wow zasługuje kolekcja Dollhouse Leny Hoschecks. Projekty powstałe we współpracy z Disney’em zostały zaprezentowane w dniu otwarcia festiwalu i zamurowały wszystkich. Rażący różowy kolor, kokardki, ślady szminki po pocałunku, tiulowe skarpety i peruki w stylu Pulp-Fiction

Modelki i modele 

Berliński Tydzień Mody rozpoczął się pokazem z nowymi lecz znanymi twarzami (Ava DahlemLily Lightbourn). Na wybiegach pojawiły się m.in. Stefanie Giesinger, Antonia Wesseloh, Lena Gercke, Rebecca Mir, Anuthida Ploypetch, Malaika Raiss-Muse czy Franzi Müller. Szczególną rolę odgrywały różności etniczne, tożsamości płci i rozmiarów ciała.

Szokujące smaczki

Dziwny make-up Mirja du Mont czy showIsabel Vollrath, podczas którego jeden z gości postanowił opuścić salę i wybrał najkrótszą drogę – przez wybieg, co w efekcie przełożyło się na głęboką irytację publiczności. Poza tym wszyscy uczestnicy tegorocznego Berlin Fashion Week zachowywali się tak, jak przystało na dobrze wychowanych ludzi mody.

Foto: queen

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie