Choć trendy modowe nieustannie się zmieniają, to jednak inspiracje dawnymi ubiorami wracają jak bumerang. W dobie prl-u szarość i ponurość egzystencji przełamywano właśnie kolorowymi, rzucającymi się w oczy strojami. Niektóre męskie stylizacje z lat 80-tych jeszcze do niedawna powodowały salwy śmiechu, a dziś noszą je znani influencerzy, i chętnie powracają do nich osoby w każdym niemal wieku. Czym charakteryzowały się ubrania zakładane przez panów ponad 40 lat temu? Co było wówczas na topie, a co nadal święci triumfy? Podpowiadamy!

Czym warto się zainspirować – moda lat 80-tych

Lata 80-te kojarzą się przede wszystkim z blichtrem, który przez wielu może być uznawany za mocno kiczowaty, jednak da się stworzyć takie kompozycje, które będą przesiąknięte duchem minionej epoki, a jednocześnie sprawdzą się we współczesnym świecie. Jeśli chodzi o modę męską lat 80-tyc to stanowiła odważną mieszaninę rozmaitych stylów. Przeciwieństwo męskiego stylu casual. Eklektyzm ubrany w połyskliwe fatałaszki był odważną formą wyrażenia siebie na ulicach polskich miast i mniejszych miejscowości. Dziś, używając elementów garderoby i dodatków z tamtych lat, również można wyróżnić się z tłumu. Inspiracją, która przywędrowała z lat 80-tych są okulary aviatorki, kwieciste męskie koszule, t-shirty z chwytliwymi hasłami czy skórzane, i neonowe dodatki. Moda PRL lata 80 męska miała do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Cechą charakterystyczną ubrań lat 80 mody męskiej było z pewnością to, że nie dało się ich nie zauważyć.

Sport i przepych w modzie latach 80-tych

Naczelną zasadą modnych stylizacji męskich w latach 80-tych było stosowanie jak największej ilości dodatków, kolorów i deseni. Wielu panów w tamtych czasach na co dzień prezentowało się niczym dzisiejsi celebryci rodem z czerwonego dywanu. Strój sportowy zazwyczaj oznaczał świecący, śliski dres najlepiej w wyrazistym różu, granacie lub dojrzałej pomarańczy. Na głowie obowiązkowo spoczywała opaska podtrzymująca dłuższe włosy, ponieważ mężczyźni także nosili odważne fryzury. Ciekawe ubrania lata 80 moda męska oferowała także na przyjęcia czy oficjalne spotkania zawodowe. Królowały tweedowe marynarki oraz garnitury oversize z koszulami w nietypowych kolorach. Ubrania miały być nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim wygodne.

Trendy, które nie wyszły z mody – moda męska z prl z lat 80-tych

Choć minęło ponad 40 lat, wiele zestawów ubrań z lat 80-tych można założyć również dzisiaj. Mężczyźni nadal chodzą np. w kurtkach typu ramoneska, które są bardzo uniwersalnym i ponadczasowym elementem stroju. Jeżeli chodzi o lata 80 moda męska polska przyswoiła także niezwykle popularne wówczas saszetki nerki. Dziś noszą je zarówno mężczyźni jak i kobiety, a kultowe nerki coraz częściej wypierają klasyczne torebki czy nesesery. Powracają także nieśmiertelne męskie koszule w dawnym wydaniu, czyli w niebanalnych wzorach i luźnych krojach.

Jaka była moda 80-tych lat?

Trendów panujących w męskich szafach sprzed ponad 40 lat nie sposób opisać jednym słowem. Czasem jeszcze w garderobie taty można znaleźć wspaniałe stroje z tamtej epoki, choć należy przyznać, że obecnie powstające ubrania często są wzorowane na strojach z prl-u. Przez całe lata 80 moda męska udowadniała, że przebieranie się w ciekawe stroje nie jest tylko domeną podążających za trendami pań. Ówczesne stylizacje były nieszablonowe i od razu rzucały się w oczy. Z pozoru niedbałe zestawienia ubrań, odznaczały się niezwykłym wdziękiem i mnogością dodatków.