Jest wiele sytuacji, w których mężczyzna powinien wyglądać elegancko, ale zarazem czuć się komfortowo. Niewygodny strój potrafi przekreślić pewność siebie, źle dobrane ubrania do okazji mogą zdyskredytować w oczach innych. Jak więc znaleźć idealną równowagę między tym, co eleganckie, a tym co przede wszystkim wygodne? Czy te dwa warunki są w ogóle możliwe do pogodzenia? Czy metamorfoza luźnego eleganckiego stylu męskiego jest możliwa?

Elegancki styl może być luźny

To trzeba powiedzieć już na samym początku: tak, zdecydowanie, elegancki styl może być luźny (świetnym tego przykładem jest styl smart casual męski). Czasy się zmieniły i to co eleganckie, niekoniecznie musi ograniczać ruchy i wyglądać na sztywne. Owszem, istnieją teorie, że eleganckie ubranie, którego wymaga się w urzędach, na przykład w sądzie, musi krępować ruchy – po to, aby człowiek czuł się skrępowany. Na szczęście dzisiejsze trendy w modzie oraz przekonanie o tym, że komfort psychiczny jest niesamowicie ważny – prawiły, że istnieją zarówno ubrania jak i stylizacje, które pozwalają na połączenie luzu i elegancji. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy zajrzeć do jakiegokolwiek magazyny z modą – tam przoduje właśnie sportowa elegancja – sztywne garnitury zeszły do lamusa. Na szczęście!

Męska elegancja

Wydaje się, że mężczyźni mają o wiele mniejszy wybór stylizacji, które można zaliczyć do działu sportowej elegancji niż kobiety. Zmiana luźnego eleganckiego stylu męskiego: z tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, czyli sztywnego garnitury z koszulą i spodniami w kant, jest możliwy, a nawet bardzo łatwy. Czasami wystarczy jedynie wymienić spodnie na jeansy. Te w zestawieniu z marynarką i koszulą oraz butami o sportowym charakterze, potrafią sprawić wrażenie. Luźny elegancki styl męski w takim wydaniu nadaje się nie tylko na wieczorną randkę czy wyjście do teatru, coraz częściej jest bowiem akceptowany również na spotkaniach biznesowych. To ważne, bo dobre negocjacje nie powinny być krępowane przez nieodpowiednio dobrane ubrania.

Kiedy wybierzemy styl luźny?

Styl luźny nadaje się na wiele okazji. Można go założyć na wspomnianą wcześniej randkę czy do teatru, a także na spotkanie biznesowe. Czy są okazje, kiedy odrobina luzu jednak nie wypada? Z pewnością są to spotkania na najwyższym szczeblu o czym wiedzą ludzie, których obowiązuje elegancki styl – adwokaci czy politycy. Natomiast już pracownicy uczelni od dawna łączą to co wygodne z tym, co eleganckie. Szczególnie widoczne jest to w modzie brytyjskiej. Wystarczy spojrzeć na prezencję profesora z Oxfordu.

Fantazyjna męska elegancja

Fantazja w męskiej elegancji może się przede wszystkim wyrazić nie w kroju czy w fasonie, a w kolorze! Tu zaczyna się prawdziwe szaleństwo! Kolorowe marynarki, wzorzyste koszule, a nawet zabawne skarpetki. Nie można zapominać o dodatkach, to fantazyjna muszka czy krawat, a może poszetka? Krzykliwe zestawienia kolorów są dziś powszechne, nie szokują, a wręcz przeciwnie – świadczą o dobrym smaku. Portowa marynarka w intensywnym kolorze to dobry wybór.