Jak rozwijał się obuwniczy gigant? Historia marki adidas

admin | Luty 20, 2018

Dziś adidas to potęga, lider obuwniczego rynku i marka rozpoznawalna na całym świecie. Jednak każdy gigant stawiał kiedyś pierwsze kroki. Choć trudno w to uwierzyć, pierwsze buty powstawały z płótna namiotu i uszczelki. Jak wyglądała fascynująca droga popularnych sneakersów na szczyt?

 

Bawarskie początki

Marka adidas została założona w 1924 roku przez braci Dassler w bawarskiej miejscowości Herzogenaurach. Przed jej premierą, Adolf Dassler, zwany zdrobniale Adi‚m, zaczął samodzielnie szyć buty w pralni swojej matki. Działo się to, kiedy wrócił z frontu I Wojny Światowej. W skład pierwszych modeli wchodziło płótno wojskowego namiotu i uszczelki do zbiornika na paliwo. Zwyczajne tenisówki trafiły do uczniów miejscowych szkół. Działo się tak, zanim Adolf zaprosił do współpracy swojego brata, Rudolfa

Celem, który przyświecał braciom, było stworzenie profesjonalnego obuwia sportowego. Gebrüder Dassler Schuhfabrik na początku lat 30. zatrudniało już 70. osób. Potencjał został dostrzeżony – w 1928 roku w buty Dassler‚ów wyposażono zawodników igrzysk olimpijskich, odbywających się w Amsterdamie. Był to przedsmak olimpiady w Berlinie z 1936 roku. Wtedy Adi Dassler dołożył wszelkich starań, by w jego butach na starcie stanął czarnoskóry, amerykański biegacz Jessie Owens. Tak się rzeczywiście stało. Co więcej, Owens zdobył cztery złote medale, co stanowiło dla braci wymarzoną promocję.

Rozwój w czasach wojny

Gdy wybuchła II Wojna Światowa, Adolf Dassler uzyskał niepowtarzalną okazję, którą postanowił wykorzystać. Zaczął produkować obuwie dla żołnierzy Wehrmachtu. Po 1945 roku bracia poróżnili się i rozstali. Przedsiębiorstwo rozpadło się na dwie niezależne od siebie firmy – adidas i… Puma. Adolf na logo wybrał trzylistną koniczynę, będącą symbolem igrzysk olimpijskich i trzech połączonych ze sobą kontynentów. Zamiennie pojawiają się na jej miejscu kultowe trzy paski.

W latach 50. adidas miało problemy z tym, aby nadążyć z produkcją butów. Podczas olimpiady w Rzymie w 1960 roku firma zaopatrywała w obuwie aż 75% zawodników! Fabryki pracowały dniem i nocą, a ich właściciel podróżował po świecie, składając wizyty gwiazdom sportu. Coraz częściej stawały się one ambasadorami jego marki. Wkrótce na rynku pojawiła się sportowa odzież i akcesoria adidas przeznaczone do uprawiania różnego rodzaju dyscyplin.

Adolf Dassler zmarł w 1978 roku, przekazując interes krewnym. Niespełna 10 lat później przedsiębiorstwo straciło rodzinny charakter i zaczęło przekształcać się w gigantyczny holding. Dziś adidas jest nie tylko producentem profesjonalnego sprzętu sportowego dla zawodników z całego świata, ale także wpływowym trendsetterem branży fashion

Oryginalne buty sportowe adidas kupicie w sklepie YesSport.pl

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie