Odzież patriotyczna na co dzień i od święta

admin | Lipiec 17, 2017

W okolicach 2011 roku zaczął rozwijać się trend noszenia ubrań z motywami odnoszącymi się do historii i patriotyzmu. Zapoczątkowany został w dużej mierze przez Surge Polonia – pierwszą na świecie markę odzieży patriotycznej. Dziś symbole narodowe czy historyczne pojawiają się często na ubraniach noszonych zarówno na co dzień, jak i przy okazji uroczystości państwowych. W związku z tym, że maj to miesiąc takich właśnie świąt, temat ten jest szczególnie interesujący. 

Kto i kiedy nosi odzież patriotyczną? 

Nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć ubrania, które przedstawiają flagę i godło Polski, symbol Powstania WarszawskiegoSzachownicę Lotnictwa, Krzyż NZS czy symbol Dywizjonu 303.  Odzież patriotyczna dostępna jest zarówno w Internecie, jak i sklepach stacjonarnych, a nosić może ją niemal każdy – od sportowców, przez działaczy politycznych, aż po kibiców sportowych i zwykłych przechodniów.

Święta, które mogą stać się pretekstem do noszenia bluz, t-shirtów, koszul czy czapek z państwowymi symbolami to między innymi:

1. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – członków powojennego niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia (1 marca)

2. Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3. Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II Wojny Światowej (8 maja)

4. Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (1 sierpnia)

5. Dzień Solidarności i Wolności obchodzony w rocznicę porozumień sierpniowych (31 sierpnia)

6. Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada)

Noszenie ubrań patriotycznych stało się dla wielu Polaków tradycją podczas świąt narodowych (np. 3 maja). Taka odzież nie jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla ważnych, państwowych uroczystości. Koszulki z symbolem Orła Białego i flagi noszone są również na co dzień. Opaska z symbolem Polski Walczącej na ramieniu przechodnia lub czapka z polską flagą przestają zaskakiwać. Nasuwa się jednak pytanie, czy każde ubranie z podobnym symbolem można nazwać patriotycznym?

Odzież odzieży nierówna 

Pierwszą marką produkującą odzież patriotyczną jest Surge Polonia, założona w 2011 roku. Wszystkie ubrania produkowane są w Polsce i odnoszą się do ważnych, historycznych wydarzeń i narodowych symboli. Surge Polonia promuje postawy patriotyczne, ubrania sygnowane metką tej marki są nośnikiem takich właśnie zachowań, a osoby, które je noszą, ambasadorami nowoczesnego patriotyzmu.

Niestety wiele osób wyczuło potencjał komercyjny ubrań patriotycznych i zaczęło sprzedawać produkty słabej jakości, które w żaden sposób nie wpisują się w nurt patriotyzmu. Na targach, w sklepach i w Internecie można znaleźć koszulki wyprodukowane tanim kosztem w krajach azjatyckich, ze zwykłym, słabym nadrukiem, pościel lub nawet kije bejsbolowe z symbolem Polski Walczącej (co jest wręcz zbezczeszczeniem pamięci poległych i zasługuje na potępienie).

Szukając idealnej odzieży patriotycznej, warto zwracać uwagę na jej pochodzenie oraz jakość i zaopatrywać się tylko u sprawdzonych, godnych zaufania producentów, którzy sami propagują ideę patriotyzmu.

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie