Od kapeluszy po ikony kobiecej garderoby. Chanel, jakiej nie znacie…

admin | Październik 28, 2017

Chanel No.5 to wciąż najbardziej pożądany zapach świata, który kojarzony jest z kobiecością, luksusem i elegancją. Podobno jest dokładnie taki sam, jak charakter jego twórczyni, Coco Chanel, która nie zawsze prowadziła życie jak adresatki wylansowanej przez nią marki…

Od kopciuszka po ikonę stylu

Gabrielle Bonheur Chenel, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko projektantki, urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w małym francuskim miasteczku Saumur, jako owoc romansu Alberta Chanela i Jeanne Devolle. Po śmierci matki, jedenastoletnia Gabrielle trafiła do sierocińca, gdzie dalej wychowywana była przez zakonnice. O jej dorastaniu w surowej klasztornej atmosferze wiemy niewiele, bowiem sama zainteresowana nigdy nie chwaliła się swoim prywatnym życiem. Wręcz przeciwnie, by ludzie wiedzieli o niej jak najmniej, sama rozpowszechniała przeróżne plotki na swój temat.

W wieku 18 lat opuściła sierociniec i podjęła pracę jako śpiewaczka kabaretowa. To właśnie w tym okresie przylgnął do niej przydomek Coco, wywodzący się od jednej z wykonywanych piosenek pod tytułem Kto widział Coco. Choć wydawałoby się, że życie artystki było radosne i pełne kolorów, Gabrielle doskwierał brak pieniędzy oraz dominujące poczucie odrzucenia i samotności. Przed próbą samobójczą powstrzymało ją jedynie męskie spojrzenie na świat. Niepopularne w tamtych czasach (wśród kobiet) spodnie oraz krótka fryzura stały się znakami rozpoznawczymi początkującej projektantki. Jej skromny a zarazem wygodny styl szybko zaciekawił inne kobiety – w 1909 roku został otwarty pierwszy butik Coco Chanel, którego asortyment, zdecydowanie odmienny od ciasnych gorsetów i przaśnych sukni, prędko zdobył ogromną popularność.

Przełamując stereotypy

Coco Chanel swoją karierę w świecie mody rozpoczęła od przełamywania stereotypów. To za jej sprawą spodnie dla kobiet, funkcjonalne kieszenie w garsonkach i efektowne kapelusze dobierane do codziennych stylizacji zaczęły cieszyć się rosnącą popularnością. Stworzona przez Gabrielle sukienka, nazywana do dziś małą czarną, wyniosła ten kolor z żałobnych kuluarów na salony. Dziś stanowi element garderoby, bez którego nie obejdzie się żadna kobieta. Prosty, elegancki, podkreślający figurę oraz odpowiedni na każdą okoliczność. Chanel tworzyła kolekcje z myślą o ludziach, którzy byli tacy, jak ona sama – skromni i niezbyt majętni. Projekty jej autorstwa cechuje prostota i wygoda, a w roli dodatków Coco stawiała na sztuczną biżuterię.

Channel No. 5 – perfumy dla kobiet od kobiety

W latach 20. XX wieku przemysł perfumiarski zdominowany był przez mężczyzn. Coco Chanel uważała jednak, że o tym, jak pachną kobiety, powinny decydować one same. Przekornie, pierwsze perfumy wydane pod jej nazwiskiem skomponował mężczyzna, Ernest Beaux, na specjalne zamówienie Gabrielle. W tym celu musiał stworzyć aż pięć różnych zapachów, zanim wybrany został ten jeden właściwy. Stąd nazwa pachnidła, które zdobyło rzeszę fanów i stało się ikoną na całym świecie. Do masowej produkcji dopuszczony został jedynie piąty wariant.


O tym, jak pachną pierwsze perfumy Chanel i czy słusznie są tak rozchwytywane – w tym temacie opinii jest wiele. Kobiety ceniące sobie ponadczasową elegancję, a jednocześnie luźny styl wypromowany przez Coco mogą dziś wybierać spośród przeróżnych zapachów sygnowanych jej marką. Osobom o radosnym usposobieniu, które lubią łączyć klasykę z nowoczesnością, dedykowane jest na przykład Chanel Allure, które doskonale komponuje się ze stylem kobiety XXI wieku.

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie