Modowa rewolucja, czyli historia Balmain

admin | Styczeń 19, 2018

Ubrania sygnowane logo Balmain to obecnie jedne z najbardziej pożądanych projektów w modowym świecie. Marka istnieje na rynku od wielu lat, a na jej drodze do sukcesu stoją odważne kroki i rewolucyjne posunięcia, jak np. zatrudnienie młodego, pozornie niedoświadczonego projektanta. Obecnie Balmain wyznacza nowe trendy w modzie, a ubrania z każdej nowej kolekcji to najgorętsze must haves niezależnie od sezonu.

Król francuskiej mody 

Dom Mody Balmain został założony przez francuskiego krawca o takim samym nazwisku – Pierre Balmain. Co ciekawe, pierwsze kroki w świecie krawiectwa stawiał w tej samej szkole, co Christian Dior. Zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej Pierre założył swój pierwszy butik. Jego projekty, łączące luksus oraz modową klasykę, szybko zyskały szerokie grono wielbicielek, a designer został okrzyknięty Królem francuskiej mody. Suknie, garsonki i marynarki Balmain były doskonałą przeciwwagą dla rzeczywistości naznaczonej piętnem wojny – piękne, świeże i zmysłowe. Już w 1946 roku projektant ruszył na podbój Ameryki, gdzie wygłaszał wykłady o francuskiej modzie. Jego opowieści o eleganckich tkaninach i zmysłowych krojach tak rozpaliły wyobraźnię amerykańskich kobiet, że zostały stałymi klientkami jego paryskich butików.

Rewolucja francuska

Pierre Balmain zrewolucjonizował nie tylko francuską, ale i światową modę. Luksus przyświecał bowiem nie tylko jego projektom haute couture. Ponadczasową elegancję i wysoką jakość wykonania wprowadził także do kolekcji pret-a-porter, czyli ubrań produkowanych seryjnie dla większego grona odbiorców. Następcami Pierre’a na stanowisku głównego projektanta Domu Mody byli m.in. Oscar de la Renta i Karl Lagerfeld.

Buntownik

W 2011 roku świat mody obiegła elektryzująca wiadomość. Dyrektorem artystycznym Balmain został mało znany Oliver Rousteing, który w chwili objęcia stanowiska miał jedynie 25 lat, a wcześniej współpracował z Roberto Cavallim (w roli asystenta). Ruch ten okazał się jednak strzałem w dziesiątkę, który pokazał, że rewolucyjna nuta to niezmiennie główna domena Balmain.

Rousteing wprowadził do projektów buntowniczy, rockowy charakter. Marynarki, sukienki i spodnie sygnowane logo Balmain mają oszczędny, militarny krój przełamany intensywnym wzornictwem. Takie połączenie oraz współpraca z młodymi gwiazdami modelingu (siostrami Hadid, Kendal Jenner, Rihanną oraz Jordan Dunn) jako ambasadorkami marki sprawiło, że wizerunek Balmain stał się bardziej współczesny.

O tym, jak wielkie znaczenie dla modowych trendów mają projekty Balmain świadczy chociażby fakt, że ubrania marki są regularnie plagiatowane prze sklepy sieciowe. Wyjątkiem jest kolekcja Balmain dla H&M zaprojektowana przez samego Rousteinga. Przed galeriami handlowymi już na kilka dni przed premierą ustawiały się kolejki chętnych…

Obok ubrań, Balmain wylansował również wiele kultowych perfum, wśród których wystarczy wymienić chociażby Extatic czy Extatic Intense Gold. Oba te zapachy znajdują się w czołówce najlepiej sprzedających się na świecie. Wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie w kolejnych sezonach.

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie