Elegancja plus wygoda, czyli krótko o męskich swetrach

admin | Styczeń 19, 2018

Marynarki posiadają wielu fanów. Zakładamy, że każdy facet ma przynajmniej jedną w swojej garderobie – nawet jeżeli na co dzień nie musi jej nosić. Odpowiednio dopasowany model dodaje klasy i powagi. Dodatkowym plusem jest fakt, że perfekcyjnie nadaje się do maskowania wszelkich sylwetkowych wad, eksponując wyłącznie jej zalety. Smutna prawda jest jednak taka, że pomimo tych wszystkich argumentów nie wszyscy mężczyźni są przekonani do tego typu okryć. Dla niektórych są zbyt sztywne i niewygodne. Czy istnieje zatem jakikolwiek kompromis, by zmienić charakter marynarek na nieco bardziej nieformalny? Tu z pomocą przychodzą swetry – rozpinane i w typowo męskim stylu… 

 

Swetry męskie – historia

Przez wiele lat swetry kojarzono wyłącznie jako „ocieplacze”, nie mające nic wspólnego z elegancją. Stało się tak nie bez przyczyny – dawno temu odzież dzianinowa była noszona przede wszystkim przez robotników oraz sportowców (mamy tu na myśli tak zwane swetry krykietowe i tenisowe, niezwykle popularne w czasie II Wojny Światowej). Wraz z rosnącą popularnością sportów uprawianych na świeżym powietrzu, swetrami zaczęła interesować także klasa średnia i właśnie tym sposobem, stopniowo, zaczęły przedzierać się do mody codziennej. Z biegiem czasu zmieniała się ich gramatura. Do produkcji używano już nie tylko grubej włóczki wełnianej, ale coraz cieńsze i delikatniejsze przędze (między innymi kaszmirowe).

Dziś sweter nie jest już tylko dodatkową „warstwą ocieplenia”, lecz pełnoprawnym elementem ubioru, dostępnym w różnych kolorach i wzorach. Stał się także praktycznym zamiennikiem marynarki. Włosi upodobali sobie jednolite swetry, które noszą na eleganckie koszule – to świetną alternatywa dla marynarek.

 

Sweter plus koszula

Połączenie swetra, koszuli i krawata to najlepszy przykład, ilustrujący współczesny i niezmiennie modny styl włoski – z jednej strony elegancki, z drugiej niezbyt formalny. Dlatego właśnie coraz więcej mężczyzn decyduje się na ubiór w stylu smart casual, czerpiąc przy tym inspiracje zarówno z klasycznej elegancji, jak i typowo sportowych trendów. Postawmy sprawę jasno – tam, gdzie wymagany jest garnitur, lub co najmniej marynarka, lepiej nie kombinować ze swetrem.

 

Trzy podstawy

1. Kardigan

Ponoć to najwyżej postawiony model swetra w hierarchii męskiej elegancji, który najlepiej nadaje się do roli zamiennika marynarki. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju dzianiny, z której został wykonany, koloru czy splotu, jednak nie ma co ukrywać, że ten fason w największym stopniu przypomina okrycia wierzchnie. Klasyczny kardigan posiada ogrom zalet. Przede wszystkim łatwo się go zakłada i ściąga, w perfekcyjny sposób eksponuje koszulę oraz krawat. Bez problemu można go nosić również pod marynarkę i do dżinsów.

2. Swetry męskie z trójkątnym wycięciem

Popularny sweter w serek wygląda tak samo dobrze w zestawieniu z koszulą czy krawatem, jak jego poprzednik. Jeżeli preferujecie koszulę w wersji saute, z rozpiętym guzikiem pod szyją, warto zwrócić uwagę, aby wyłogi kołnierzyka nie rozjeżdżały się na boki.

3. Swetry męskie z okrągłym wykończeniem

To ostatni model o najmniejszym stopniu formalności wśród wszystkich swetrów. Nie oznacza to jednak, że nie nadaje się do noszenia z krawatem – dodatek będzie po prostu mniej wyeksponowany. Idealnym dopełnieniem takiej stylizacji będą dżinsy.

 

Kiedy sweter zamiast marynarki?

Na pewno w sytuacji, kiedy nie jest wymagana formalna prezencja – na przykład na tzw. casual friday czy niezobowiązujące weekendowe wyjścia. Jeżeli luźny styl towarzyszy Wam na co dzień, sweter może okazać się interesującą propozycją na randkę, do kina czy spotkanie biznesowe.

Zobacz co ciekawego mamy dla Ciebie w Sklepie